سومین چارچوب تحول دیجیتالی که معرفی میشود مربوط به شرکت بنام GARTNERاست.گارتنر بر وجود درک مشترک در سازمان در مورد تحول دیجیتال تاکید دارد و این همان چیزی است که دیوید راجرز_که به روایتی پدر تحول دیجیتال _محسوب میشود،برآن تحت عنوان SHARED VISION صحه میگذارد.

تشریح ابعاد چارچوب تحول دیجیتال شرکت گارتنر:

چارچوب گارتنر، تحول دیجیتال را به عنوان «فرایند بهره‌برداری از فناوری‌های دیجیتال و توسعه قابلیت‌های مورد نیاز برای ایجاد یک مدل کسب‌وکار جدید و توانمند تعریف می‌کند.

چارچوب گارتنر دارای شش مرحله‌ است که به مدیران و رهبران کسب‌وکار این امکان را می‌دهد تا یک شرکت دیجیتال موفق را بنا کنند.

شکل زیر، مراحل شش گانه تحول دیجیتال گارتنر را به تصویر کشیده است.

۱- فهم مشترک از تحول دیجیتال در کل سازمان

گارتنر مانند Accenture و دیوید راجرز (یکی از پیشتازان و نظریه‌پردازان تحول دیجیتال که از این فهم مشترک با عنوان «Shared Vision» یاد می‌کند)، فهم و درک مشترک از تحول دیجیتال را در اولویت قرار می‌دهد. این درک مشترک می‏تواند تمام سازمان را در راستای تحقق آرمان‏های دیجیتال همراستا کند.

۲- انتخاب مدیران شایسته

مرحله دوم چارچوب بر انتخاب مدیران مناسب تاکید دارد چراکه تحول دیجیتال بدون تحول افراد سازمان میسر نیست. 

3- ایجاد مرکز تعالی کسب‏وکار دیجیتال

ایجاد مرکزی که بتواند به طور تخصصی بر مفاهیم تحول دیجیتال تمرکز نموده و به عنوان مرجعی برای تدوین استراتژی‌ها، برنامه‌ها، سیاست‌ها و اصول تحول دیجیتال فعالیت نماید، برای شکل‌گیری سازمان دیجیتال بسیار کارساز است.

4- توسعه استراتژی دیجیتال

در این مرحله، استراتژی دیجیتال سازمان باید مورد توجه قرار گیرد و در تدوین این استراتژی باید مدل کسب‏وکار جدید دیجیتال، سبد محصولات، نقش محوری داده، استفاده بهینه از شبکه‏های اجتماعی و کانال‏های دیجیتال مورد توجه جدی قرار گیرد.

5- توسعه مهارت‌های دیجیتال

طبیعی است سازمان دیجیتال به نقش‏ها و مهارت‏های جدیدی نیاز دارد. لذا شناسایی و توسعه این نقش‌ها و مهارت‏ها در ایجاد و استقرار قابلیت‏های دیجیتال در سازمان بسیار مهم است.

6- توسعه فرصت‏های جدید کسب‌و‌کار دیجیتال

ظهور تکنولوژی‏های دیجیتال، فرصت‏های جدید کسب‏وکار را ایجاد کرده است. لذا شرکت‏ها می‏توانند با شناسایی این فرصت‏ها، مدل‌های جدید کسب‌وکار دیجیتال را طراحی کرده تا در مسیر رشد پایدار گام بردارند.

مدل کارت امتیازی دیجیتال گارتنر:

علاوه بر چارچوب تحول دیجیتال، گارتنر پنج اولویت کلیدی در سازمان‏های پیشرو را بر اساس تحقیقات خود در قالب کارت امتیازی دیجیتال طراحی نموده که عبارتند از:

oخلق منابع درآمدی دیجیتال جدید (Generate New Digital Revenues)

oتعالی در تجربی مشتری (Excel in Customer Experience)

oدستیابی به تعالی عملیاتی (Achieve Operational Excellence)

oبهینه‏سازی استفاده از دارایی‏ها (Optimize Asset Utilization)

oکمینه‏سازی ریسک‏های سایبری (Minimize Cyber Risks)

کارت امتیازی دیجیتال شرکت گارتنر، 15 صنعت را پشتیبانی می‏کند و شرکت‏ها می‏توانند میزان پیشرفت تحول دیجیتال را در صنعت خود بسنجند. به این ترتیب شرکت‌ها می توانند قابلیت‌های دیجیتال خود را با همتایان، رقبا و پیشتازان صنعت مقایسه کنند.

کارت امتیازی دیجیتال گارتنر

چارچوبی دیجیتال برای تمام ابعاد سازمان

مدل گارتنر برای هر اولویت، شاخص‎های اندازه‏گیری مشترکی به عنوان مبنا استفاده کرده است که از آنها برای دنبال کردن میزان دستیابی به اهداف دیجیتال سازمان استفاده می‏شود. این شاخص‏ها در دو دسته زیر قرار می‏گیرند:

•مدل عملیاتی و استعدادهای سازمان: تامین مالی، فرهنگ، سازمان و ساختار تصمیم‏گیری، تامین منابع، مهارت‏ها و استعدادها، روش‌های کاری

•پلتفرم فناوری: رایانش ابری و مجموعه ابزارهای DevOps، پلتفرم تحلیل داده و هوش مصنوعی، پلتفرم مشتریان، پلتفرم یکپارچه‏سازی اکوسیستم‏ها، پلتفرم اینترنت اشیا، پلتفرم امنیت

با استفاده از کارت امتیازی دیجیتال گارتنر، شرکت‏ها می‏توانند بر اساس شاخص‎های فوق، میزان فاصله خود را با همتایان خود در صنعت در زمینه کارایی و تحقق اهداف بسنجند. علاوه بر آن، مدل گارتنر کمک می‏کند تا گام‏های عملیاتی برای بهبود هر یک از شاخص‏ها مشخص شود (لازم به ذکر است برای استفاده از مدل کارت امتیازی شرکت گارتنر باید به عنوان مشتری در سایت آن شرکت ثبت نام کرد تا بتوان از امکانات این مدل و پلتفرم مربوط استفاده کرد).

پلتفرم کارت امتیازی گارتنر این امکان را فراهم می کند تا اولویت‏ ها و میزان پیشرفت برنامه دیجیتال را با مدیران ارشد و هیئت مدیره به اشتراک گذاشت و به طور کلی می‏توان نقشه راه تحول دیجیتال را با ذی‏نفعان به اشتراک گذاشت.